1) Když se najde nebo ztratí pes
Asi každý zažil situaci, kdy mu utekl pes za hárající fenkou, v lese po stopě nebo z úplně jiného důvodu. Pokud se ani po zavolání nevrací a vy začínáte být nervózní, zachovejte paniku, zůstaňte na místě a volejte dál - pes se většinou vrátí po své stopě zpět. Pokud se tak nestane a psisko zazmatkuje a skutečně se zatoulá, pak máte několik možností, jak ho začít hledat:
- Informujte policii, městský nebo obecní úřad a místního veterináře
- Rozešlete internetovou zprávu s fotkou a popisem psa okolním útulkům a potom je ještě osobně obvolejte, a to několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů - jejich provozovatelé někdy ztráty nikam nezaznamenávají, či výměna informací mezi pracovníky vázne. Nejlepší je azyly přímo navštívit
- Informujte sousedy
- Vylepte na frekventovaná místa (autobusové zastávky, obchody, pošty, školy - děti jsou velmi vnímavé) informační plakátky s fotografií zvířete a, byť symbolickou, odměnou
- Inzerujte v místním tisku a na internetu (například na www.nalezenci.cz)
- Zveřejněte výzvu v lokálním rozhlase (pokud takový existuje)
- Poproste o pomoc technické služby, pokud by se například našel pes přejetý u silnice
- Navštivte místní myslivecké sdružení
Našel se pes, co teď?
- Podívejte se, zda nemá na obojku jmenovku s adresou a telefonem. Na známce je uvedené evidenční číslo a obec, kde je pes přihlášený
- Informujte o nálezu policii, obecní úřad a útulky v okolí
- Zraněné zvíře nikdy nechytejte do holých rukou, může vás pokousat. Pokud zrovna nevenčíte a nemáte u sebe použitelný náhubek, vyrobte si provizorní z kusu látky nebo opasku.
- Čistokrevné zvíře s čitelným tetováním by se mělo dát dohledat v chovatelském klubu daného plemene
2) Když narazíte na týrané zvíře?
Podezření z týrání zvířat se ohlašuje na příslušnou veterinární správu, na obecní (obvodní, městský) úřad (odbor životního prostředí) či - zejména v akutním případě - na policii ČR.
Oznámení můžete podat nejen písemně, ale i ústně. Je lepší, když uvedete své jméno a kontakt; mimo jiné se tak můžete dovědět, jak se daný případ vyvíjí. Úřady jsou však povinny zabývat se i anonymním oznámením.
Odebrání týraného zvířete pak může nařídit obecní (obvodní, městský) úřad, a to pouze na návrh veterinární správy. Pokud jde o potrestání - v případě, že se jedná o přestupek - řeší jej obecní nebo městský úřad, v případě, že je věc posouzena jako trestný čin, postupuje se stejně jako u jiného trestného činu (soudní řízení atd.).
Pokud si nevíte v konkrétním případě rady, obraťte se například na Nadaci na ochranu zvířat (www.ochranazvirat.cz), rádi vám poradí, jak postupovat a na koho se obrátit. Současná legislativa však bohužel neumožňuje, aby organizace přímo zasáhla - při řešení týrání zvířete má stejné pravomoci jako kterýkoli občan.
V současné době se připravuje novela, která má zavést větší postihy za týrání zvířat. Co konkrétně obsahuje se můžete dozvědět z tohoto článku (LN 26. dubna 2007).
Co se považuje za týrání zvířete
(podle zákona č.246/92 Sb.)
- Nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly.
- Omezovat výživu zvířete.
- Omezovat pohyb nutný pro určitý druh zvířete, pokud by omezení způsobilo utrpení.
- Chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení.
- Provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu zvířete (např. kupírování uší, ničení hlasivek... apod.).
- Zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo je pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví anebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání.
- Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře. (důvody k usmrcení naleznete ve zmiňovaném zákonu).
Jak postupovat krok za krokem
- Napsat si kontaktní údaje majitele týraného zvířete (bydliště, jméno, příjmení... apod.).
- Napsat si jakým způsobem k týrání dochází, jakých metod se užívá. Pokud jste byly svědkem přímo konkrétní situace, popište danou situaci i s časovými údaji.
- Pořídit důkazy, pokud je to možné (fotografie, video... apod.).
- Ke všem písemným záznamům pořiďte kopie.
- Obrátit se na policii České republiky, městskou policii, krajský či obecní úřad, krajskou veterinární správu.
- Zkontaktovat se s příslušnou organizací, např. zmiňovanou Nadací na ochranu zvířat (www.ochranazvirat.cz) , Společností pro zvířata (www.spolecnostprozvirata.cz) nebo Svobodou zvířat (www.svobodazvirat.cz) .
- Příslušná veterinární správa je povinna celou věc zkontrolovat (stejně jako policie kontroluje dodržování zákonů), případně udělit potrestání. Náklady spojené s léčbou, péčí po odebrání (např. pobyt v útulku) týraného zvířete hradí a nese osoba, která tento stav způsobila, tj. majitel zvířete.